GALERİ APEL
                  70774
  ANASAYFA SERGİLER MEKANDA ÖZGEÇMİŞ GÜNCEL BASIN   İLETİŞİM ENGLISH
 
 

Türk cam sanatçıları New York’ta
Cam sanatçıları Erkin Saygı ve Ruhcan Topaloğlu ile heykeltıraş Yücel Kale’nin cam eserleri SOFA’da sergileniyor.

 NEW YORK - ABD’nin New York kentinde düzenlenen 2008 Uluslararası Heykel Objeleri ve Fonksiyonel Sanat Fuarı’na (SOFA-Sculpture Objects and Functional Art Expositions) üç Türk çağdaş cam sanatçısı da katılıyor. Cam Atölyesi’nin kurucuları olan cam sanatçıları Erkin Saygı ve Ruhcan Topaloğlu ile heykeltıraş Yücel Kale’nin cam eserleri SOFA’da Türk Kültür Vakfının (Turkish Cultural Foundation) açtığı stantta sergileniyor.

Washington merkezli vakıf, Türk sanatçılarını ve eserlerini dünyaya tanıtmak ve Türkiye ile ABD arasında bir sanat köprüsü oluşturmak amacıyla Türk cam sanatçılarına destek veriyor. Vakfın başkanı Güler Köknar yaptığı açıklamada, vakıflarının amaçlarından birinin Türk sanatçılarını uluslararası sanat çevreleriyle tanıştırmak ve eserlerinin dünyada tanınmasına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Köknar, bu kapsamda SOFA New York Fuarı’na Türk cam sanatçılarının katılmalarına yardımcı olmaktan büyük gurur duyduklarını belirtti.

29 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde New York Park Avenue Armory’de düzenlenen 11. SOFA Fuarı’nda, dünyanın pek çok ülkesinden tasarım, dekorasyon ve güzel sanatlar alanında çalışan sanatçıların eserleri sergileniyor. Fuarın bu yılki ikincisi ise 7-9 Kasım tarihlerinde Chicago kentinde yapılacak.

''Biz camla doğduk, camla büyüdük''

Genç heykeltıraş Yücel Kale, sergiye Türk Kültür Vakfının İstanbul temsilciliği aracılığıyla katıldıklarını belirterek, son 3 yıldır daha çok cam üzerine yoğunlaştığını, "camın son derece keyifli bir malzeme" olduğunu söyledi. 10 yıldır heykelle uğraştığını anlatan Kale, daha önceleri ise ahşap yontu çalışmaları yaptığını belirtti.

Radikal-4 Haziran 2008  Çarşamba

 

Copyright © 2010 yucelkale.com

TASARIM SN