"perde" "curtain"
 
[10.02.2005 - 16.03.2005]
 


Hayatı, evreni tül perde ardından seyretsek de, seyretmesek de hepimizin gönlüne, gözüne inen bir perde vardır. Binlerce engelin arkasına düşmüştür insan. Yabancılaşmıştır evrene, çevresine kendine ve tanrısal varlığa. Perdeler sonsuzdurlar ve kendi bedeni, nefsi en büyük perdedir ruhuna. Ancak gönlümüzden gözümüzün perdesi kalktığında görebiliriz komşumuzu, eşimizi, dostumuzu, sevenimizi, sevdiğimizi.

Bir kelimenin çok katmalı anlamını çözmek gibi çaba ister, birikim ister perdeleri kaldırmak. En çok da yürek ister. Tıpkı kimi kez görünmez perdeleri, görünür kılan muktedirlere karşı durabilmek için. Topraklarımızda duvarlar ören, bizi bizden koparan. Son perde de alkışlanmak istiyorsak; bunu hak etmek gerek.

Perdeler hakkında kendi öykülerinizi kurgulamak için isterseniz eğer; Aslımay Altay, Aydan Baktır, Azade Köker, Erika Beard, Esma Paçal Turam, Fatma Tülin, İdil Akbostancı, İrfan Önürmen, Kurucu Koçanoğlu, Sakine Çil, Selma Gürbüz, Sümbül Eren, Yıldız Şermet, Yücel Kale'nin Galeri Apel'deki çalışmalarını izlemeniz gerek.

Sakine Çil