''ezop'un dostları''  
 
[19.12.2002 - 20.01.2003] 
 
Olası savaşların soluğunun sindiği 2002 yılını “Ezop’un Dostları” adlı sergi ile uğurlamak istedik. Ankara Urart Sanat Galerisi’nde sekiz yıl önce aynı konuda düzenlediğim sergide yirmi üç sanatçının özgün yapıtları bir araya gelmişti.
Hayvan temalarını kullanarak insanlığa ibret dolu öyküleri bırakan Ezop’un bu topraklarda M.Ö. VI. Yüzyılda yaşadığı varsayılır. Hayvan betiminin ise tarih öncesi çağlardan bugüne değin sonsuz örnekleri vardır. İlk yerleşik düzene geçiş bulguları veren Çatalhöyük’te on bin yıl öncesinden gün ışığına çıkan duvar resimlerinde de ibret dersi alabileceğimiz manzaralarla karşılaşıyoruz. Ana tanrıça bir betimlemede mağrur bir eda ile akbabaları emziriyor, bir diğerinde iki yanına aslanları kuzu kuzu oturtmuş adeta dünyaya meydan okuyor. Bunlar, kazıyı 92’den bu yana yöneten Ian Hodder’in bir konferansından hatırımda kalan görüntülerden bazıları..
“Ezop’un Dostları” konusu çerçevesinde on dokuz davetli sanatçımızın günümüze dönük yorumlarını yansıtan bu sergimizle barış ışığında bir yıl diliyoruz.