“okuma köşesi”
10 eylül – 17 ekim 2009

Konulu sergileriyle dikkat çeken Apel’in son on yıllık geçmişinde, bazı sanatçılar defalarca kitap sanatına yönelik yorumlar sergilemişlerdir. Bu birikim ile Galeri Apel “okuma köşesi” adı ile bir dizi sergi başlattı. 2007 yılından bu yana bu sergi dizisi, 2007 ’de Frankfurt Kitap Fuarı ve Siena Kitap Fuarı, 2008 ’de Türkiye’nin konuk ülke olduğu 2008 Frankfurt Kitap Fuarı ve 2009 ’da Hamburg Museum der Arbeit da açılan kitap sanatı fuarına davet edildi ve binlerce kitap ve sanat dostu tarafından izlendi.

Öz kültürümüzden esinlenen sanatçıların, sabundan portakal kabuğuna, kalemlerden ışığa kadar çeşitlilik gösteren malzemelerle oluşturdukları çağdaş kitap yorumlarını içeren dizi her defasında mekana ve zamana göre yer yer değişiklikler gösterdi, her defasında farklı bir kurgu ile sunuldu.

“İnsan neyle yaşar?” temalı 11. İstanbul Bienali ne, “kitap insanın en iyi dostu” klişesinden haraketle “okuma köşeşi” sergimizi, galeri apel de eş zamanlı açarak bir paralellik kurmak istedik. Aynı başlıkla şimdiye dek açılan sergilerde yer alan yapıtları biraraya getirerek oluşturacağımız bu sergide izleyici görsel okumanın yanısıra tadına bakabileceği eser de bulabilecek.

Nuran Terzioğlu